Skip to main content

Dominik Kally

Dominičkův příchod na svět nebyl jednoduchý, po protahovaném porodu se Dominik narodil v lednu 2021 akutním císařským řezem a musel být resuscitován. Ihned byl převezen na řízenou hypotermii do Fakultní nemocnice. Má těžkou porodní asfyxii. Po těžkém porodu nebyl vybaven novorozeneckými reflexy a proto nebyl schopný pít mateřské mléko a musel být krmen sondou a poté se naučit pít z lahvičky. Po třech těžkých týdnech strávených v nemocnici mohl jít konečně domů. Ale jeho boj pokračoval...
Dominikova diagnoza zní dětská mozková obrna, přesná forma ještě není stanovena, záleží na tom, jak se bude dále vyvíjet. Jeho vývoj zatím odpovídá tříměsíčnímu dítěti, protože není schopný se přetočit, plazit se, sedět a nebo udržet hračku. Brání mu v tom hlavně mimovolní pohyby, kvůli kterým není jeho pohyb koordinovaný, zacílený a není schopný udržet rovnováhu, když je na bříšku.
Dominik od porodnice cvičí pravidelně reflexní lokomoci podle Vojty a Bobath koncept. V půl roce mu byla zjištěna sekundární epilepsie s myoklonickými záchvaty, byly mu nasazeny léky a bylo nutné upravit rehabilitaci, aby ho nedráždila a nezpůsobovala více záchvatů.
Dominik je zvědavý, společenský a usměvavý chlapeček. Má zapůjčené pomůcky a hračky z Rané péče Olomouc, tyto hračky mu umožňují rozvíjet se v jemné motorice, podporovat úchop věcí, pomůcky mu poskytují zajímavé sluchové i zrakové podněty. Zvuková a vizuální odměna ho motivuje, aby se snažil rozpohybovat hračky, dále mu pomáhají zlepšovat pohyblivost dlaní a prstů. Proto by si od Ježíška Dominiček přál hračku na podporu jemné motoriky.

 Prostředky na pomoc Dominikovi zasílejte na: